türkiye'nin ekonomik buhranı - Üniversite Sözlük Platformu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 4,5 büyüdüğünü açıkladı. Öncelikle birinci çeyreğin hangi ayları kapsadığını bilmek gerekiyor. Birinci çeyrek Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsar. Her çeyrek üç aylık bir dönemi belirtir.

Ekonomistler Türkiye’nin ilk çeyrekte yüzde 5,4 büyümesini bekliyorlardı ve beklenilenin altında(4,5) bir büyüme açıklandı. Türkiye’de covid-19 etkileri ve tedbirleri mart ayının ortasından sonra görüldüğü için bu beklenilenin altında olan düşüş covid-19 sebebi ile denilemez.

Berat Albayrak her ne kadar yılı pozitif büyüme ile kapatacağımızı söylesede ekonomistler %0,75 lik bir daralma bekliyorlar.

Boşuna kafa patlatıp şu sektör şu kadar yükseldi veya daraldı gibi bir konuya girmek istemiyorum.Türkiye’nin ithalatı azaltma, ihracatı arttırma -ticarette olan ülkelerle ithalat ve ihracatı eşitleme- politikası ilk çeyrek için yıkılmışa benziyor. İlk çeyrek ithalat %22,1 arttı, ihracat %1 azaldı.

Türkiye’nin büyümesi ne yazıkki özel sektör yatırımları değil, kamu harcamaları ve özel tüketim harcamaları ile oluyor. Bu harcamalara ise kaynak yaratılamıyor. Yatırım bulamayan Türkiye çareyi para basmakta buluyor. Grafik: Link

Özel sektör yatırımının düşüsünü inceleyebileceğiniz twitter linki(Özet düşüş fena) Link

Son olarakta Türkiye’de niye özel sektör yatırımı yok derseniz;
Parasını yurtdışına çıkarmak isteyene baskınlar yapmak, hesaplarını bloke etmek Link
Özel sektörün ve iş verenlerin her gün yeni düzenlemelerle baskılanması (sgk primlerinde işverenin sırtına binen yük)
Herhangi bir sıkıntıda hakkını aramanın imkansız olması
Liyakatsızlık.
Türkiye’nin aylardır kovaladığı swap anlaşmalarının hiç birinin olmaması
Amerika ile olan sıkıntılar(s-400 ???)

Bu liste için ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum, ama sıradaki başlığım Türkiye’nin neden doğu bloğuna kaymak istediğini anlamamam üzerine olacak.

Şu grafiğe bakarak Türkiye’yi kimin sömürdüğünü anlamanız çok kolay. Link
Devamını Oku

Açıkçası bu ülkeyi tek kişiye bağlayan insanlar yanlış.Ülke neydi şimdi ne oldu ?
Hatırlamazsınız ama araştırıp okursanız zamanında emekli maaşlarını çekerken kuyruk
bekleyip soğuk havada ölen yaşlılarımız var.Hastaneye parası yok diye alınmayıp sokakda doğuran kadınlarımız var.Sokakların çöp kovası olarak kullanıldığı zamanlarımız var unutmayalım!!!
Şimdi evlere servis misali maaş kapına geliyor oy pusulası kapına geliyor ekmek su kapına geliyor.Ülke Türk markası oluştursa bile Türk markası alınmaz zihniyeti kafamıza yerleşmiş durumda.Dünya 5'ten büyüktür :)

Genç işsizliğin son zamanlarda ki artışına covid 19 süreci de eklenince, iş çıkmaz bir hal aldı. Covid sürecinde solunum cihazı yapmaya çalışan bir startup in bilgi ve tecrubesi sayesinde çok hızlı bir şekilde cihaz üretildi. Bir nebzede olsa bürokrasiye startup ların önemi gösterilmiş oldu. Lakin güvenli liman olan dolara kaçış hiç bir zaman durdurulamadı. Onceden turk lirasi yatirim yapilabilir bir para birimiydi. Simdi ise degil. Dünyada rakibimiz Çin iken nasıl olurda Çin ile dost olmaya çalışırız bende anlamıyorum. Tum dunyada Çin e karşı bir tavır varken, bu kozun kullanılıp üretimin Türkiye ye çekilmesi gerekiyor. Böyle bir koz 100 yılda bir gelir

Startup konusuna değinilmişken mutlaka birkaç şeyi ifade etmekte fayda var. Startupların en fazla kitlesel fonlama ile desteklendiği ülkelere baktığımızda Almanya, İngiltere, ABD ve Japonya gibi ülkeler sıranın başını çekiyorlar. Ne hikmetse aynı ülkeler inovasyon ve üretim konusunda da ilk sıralarda yer alıyorlar. Bizim ülkemizde kitlesel fonlamayı bir kenara bırakalım. Devlet desteklerinden bile faydalanabilmen mümkün değil. Bürokra(sik) bir ton engel koymuşlar. Sonrada çıkıp yeni girişimi olan bir avuç genci yaptıkları işten usandırıyorlar. Sonrada sonuç Türkiyenin ekonomik buhranı oluyor.

Herhangi bir öğretmen mezununun yada öğrencisinin şu şartlarda devlete atanmaktan başka şansının olduğunu düşünmüyorum. Bir çok haberi görüyorsunuz. Bilmem ne koleji öğretmenlere ödemelerini yapmıyor. Özel sektörde öğretmenlerin maaşları çok düşük ve özelde bile bir yer bulmak istiyorsan tanıdığın olmak zorunda. Artık bu tanıdık meselesi özel sektöre kadar inmiş. Böyle bir ortamda ekonomiden mi bahsedilir...
Yorumunuz

Resim linki(İsteğe bağlıdır.Herhangi bir resim yükleme platforuma yükleyip linki buraya yapıştırabilirsiniz.)