türkiyede bedelli askerlik - Üniversite Sözlük Platformu

Bildiğiniz üzere ülkemizde bedelli askerlik euro üzerinden hesaplanıyor.Peki bu ne kadar doğru ?
Ülkemizde yaşayamayan gurbetçi vatandaşlarımız için yapılan bir iteleme.
Bu topraklarda yaşayan vergi veren insanlarımız 40 bine yakın tutar verirken onlar 5.000 euro veriyor bu rakamlara birim olarak bakmalıyız.Askerlik 6 ay olunca düşüncemiz bedelli fiyatı düşeceği yönündeydi.Aksine bedelli herkes için kalıcı olunca devlet bunu bir fırsata çevirdi ve bedelli düşünen bunu zaruri yapması gerek kişileri açıkçası çok zor duruma soktu.Askerlik kredi uygulaması ile bankalara kazandırdı.Bu durum bedelli kalktığı zaman da neden kaldırdınız diye şikayetler olacak kimseye aynı yaptırımı beğendiremezsiniz.

Gurbetçilere daha fazla itelesen onlarda biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz diyecekler. Bunun çıkar bir noktası yok. Ülkenin para birimi daha değerli olsaydı onlar 5 bineuro değil 10bin euro öderlerdi ozaman. Her türlü durum türk lirasının değerine bağlanıyor.

33 bin TL verilerek muaf olacağınız askerlik türüdür. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde erkek olmanın bedeli olan 33 bin TL rakamını ödeyen bedellilerin son zamanlarda korona virüsü bahane göstererek 1 aylık celp dönemi eğitiminden bile kacmaya çalıştıkları ve celp dönemini evlerinde uzaktan eğitim olarak almak istediklerini duyunca çok gülmüştüm. Ardından bu komikliği meclise taşıyan milletvekillerini görünce bir yandan gülüp diğer yandan ağladım.

İşinde gücünde olan ve işini devam ettirebilmek için işinin başında olması gereken birinin 6 ay boyunca işinden uzak olması, hem kişinin maddi durumunu hemde ülke ekonomisini zedeler. Şu anki bedelli askerlik durumu bence olması gereken en iyi noktada. Kimse yok uzaktan eğitim falan demesin arkadaşım. En azından bir nizamı ve silah kullanımını az çok öğrenmek gerekiyor. Kimse 3 mermi atılıyor demesin en azından elinle silah tutmuş oluyorsun.
Yorumunuz

Resim linki(İsteğe bağlıdır.Herhangi bir resim yükleme platforuma yükleyip linki buraya yapıştırabilirsiniz.)