her üniversitelinin memur olma hayali - Üniversite Sözlük Platformu

Böyle bir durum var gerçekten. İnsanlara haksızsın da diyemezsin. Günümüz şartlarında bakarsan herkesin istediği durum. Hatta uzağa gitmeye gerek yok, karantina döneminde, covid-19 döneminde özel sektörde çalışanların bir bir işten çıkarılması, ücretsiz izine çıkarılmalar yaşanırken diğer tarafta kamu kısmında ise çalışan kişilere izin verilse bile ücretleri ödenmeye devam etti.

Örnek vermem gerekirse fizyoterapistlerin özelde çalışma alanı olan rehabilitasyon merkezleri kapatıldı. Çalışan arkadaşlar ücretsiz izine çıkarıldılar. Bazı işverenler toparlanma döneminde öğrencilerde kayıp yaşayacağını bildiği için işten çıkarmalarda yaptılar. Fakat öbür tarafta kamu kurumlarında çalışan fizyoterapistler işlerine devam etti, herhangi bir kesinti yaşanmadı. Derler ya devlet batsa gene para basar memurunun maaşını öder. Aynen öyle…

Hoş atanmak içinde kpss den 90 üstü puan alman lazım ve yılda 250-400 arası alım yapıyorlar fizyoterapistler için. Yani herkes için hayal lakin ulaşılabilir bir hayal olmayabiliyor :)

Bu kadar memur hayali kuran kimse varken bu ülkede herkesin dilinden düşürmediği üretimi kim yapacak merak ediyorum.

Ayıptır söylemesi özelde anana sövseler üstlerin eyvallah çekmen için seni zorluyorlar. Çoğu kişinin sırf para için değil bir çok hak içinde kamuyu seçtiğini düşünüyorum. Çünkü kamuda özeldeki gibi bir üstün olmuyor. Genelde arkanda duruyorlar(Bazı yanlışlıklarda bile). Hastalar özelde para verdiklerini düşünüp her dediklerini yapacaklarını düşünüyorlar. Devlette ise hastalar para vermediklerini düşünüp her şeyi daha alttan alıyorlar ki, zaten ekonomik durumları zayıf olanlar devlet hastanesinde terslense başka bir yere gitmeye paraları yok. Hoş vergileri ile ödeniyor maaşlar ama bilmiyorlar. Çünkü devlet memuru isen bu ülkede ilahsın. Birde doktorsan :)

Böyle bir konu açtığın için teşekkürler. Sağlık sektöründe dediğin gibi bazıları izin bazıları ücret karşılaması yapıyor.Türkiye genelinde durum şöyle çalışan kurum sigortalı çalışanlarını SGK bildirimi yapıyor ve asgari tutarın %50 oranında maaşı yatıyor.Fakat Türkiye şartları 1150 TL gibi bir tutar için kifayetsiz kalıyor.Bazı iş verenler ise çalışanlarına cebinden tam maaşını veriyor.Bu süreçde çoğu ülke bu koşulları revize ederek mağdur bırakmamaya çalışıyor.Covid-19 süreci bana kalırsa 3.dünya savaşı başlangıcıdır.

Geleceğe yönelik tek önceliği evlilik, ev ve araba olanların, kendini zamanın derinliklerinde çürümeye bırakanların, sorumluluk altına girmekten korkanların, yeni fikir ve girişimlere tamamen kapalı olanların kurduğu hayaldir. Ülkemiz kamu sektörünün ağırlıklı yer aldığı bir hiyerarşik düzene sahiptir. Kamu çalışanı olmak her zaman çalışan için güven kaynağıdır. Fakat kamu hiyerarşisinin ağır bastığı ülkelere baktığımızda tamamen üretimden yoksun ve dışa bağımlı bir düzen görürüz. Çünkü kamu rekabetin olduğu bir sektör değildir. Rekabetin olmadığı yerde üretim ve bağımsızlıktan bahsetmekte mümkün değildir. Bu sebepten rahata ve kolaya alışan bir jenerasyonun en çok isteyeceği şey kamu çalışanı olmaktır. Tabi bu duruma her meslekten yığınla mezunun olduğu açıdan da bakarsak memur olma hayali dolaylı yoldan özel sektörde ucuza çalışmak istemeyenlerin hayalidir. Memur olma hayaline sahip olanların ülkenin üretimine ve tam bağımsızlığına hiçbir faydası olamaz. Bu yüzden memur olma hayali hayatlarını yeni fikir ve girişimlere vakfedemeyeceklerin hayalidir.

Herkes memurluğa dert yanmışta bu şartlar altında kim iş garantisi olan bir meslek istemez ki? Neden her gece yatağıma girerken bu ay/yıl atılma gibi bir sorunum olur mu diye korkarak uyumak zorunda olayım ki? Hak desen yok hukuk desen yok. Bu kadar stres in altına girip her gün kendimi parçalayacağıma deyim yerindeyse eşek gibi kpss çalışır memur olur ve stres olmadan yaşarım. Hayatımın bir amacı olmaz doğru ama en azından aklımdaki sorunlarla yatağa girmem

@diplomalıpilavcı kardeş sana seninle ilgili bir gerçeği söylemem de fayda var. Sen aç kalmazsın ama hiçbir zaman zengin de olamazsın. Bu kafayla en fazla kendine bir ev ve araba alırsın daha fazlasını alabilirsen helal olsun derim. Ama zengin olma hayalin hiçbir zaman olmasın. Yoksa üzülürsün.
Yorumunuz

Resim linki(İsteğe bağlıdır.Herhangi bir resim yükleme platforuma yükleyip linki buraya yapıştırabilirsiniz.)