fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak isteyenlere tavsiyeler - Üniversite Sözlük Platformu

Okuduğunuz üniversiteye göre gerçekten değişen bir bölüm. Bir çok üniversite bu bölüme para gözüyle baktığı için doğru hocaları getirmezler. Doğru hocada piyasada bir kaç sayılı üniversite harici yok zaten. Çoğunlukla araştırma görevlileri, öğretim görevlileri derslere girer.

Eğer bölümü seviyorsanız öğrenerek çok eğleneceğiniz bir bölüm. İnternette dünya kadar bilgi var. En kötü bir konuyu yazar makaleleri okur bilgilenirsiniz.

Sağlık alanında kendine en fazla alanı olan (doktorlar haricinde tabi ki) bölüm. Hemşirelikte ki gibi kimse sizi azarlamaz. Çünkü ftr hekimleriyle içli dışlı olmazsınız. Siz işinizi onlar işini yaparlar genelde.

He hoş devlet hastanesine atanmak zaten zor. Özel hastanelerde başlangıç maaşları iyi değil. Özel rehabilitasyon merkezleri maaş olarak yeni mezunlara daha iyi davranıyor(En son öyleydi). Fakat özel rehabilitasyonda çok çabuk sıkılabilirsiniz. Sürekli aynı hastalar bir süre sonra yaşam enerjinizi bitiriyor.

Duyu bütünleme, manuel terapi gibi alanlarda herkes size sertifika eğitim satmaya çalışır. İsterseniz alın istemezseniz almayın. Duyu bütünleme alanında kendinizi geliştirirseniz iyi maaşlara özel rehabilitasyonlar da çalışabilirsiniz.

Şu an puanları iyice düştü bölümün. İlerisi için ne olur bilemeyeceğim....

Bu bölümü 3-5 üniversite dışındaki herhangi bir üniversiteden kazanırsanız kesinlikle okumanızı tavsiye etmem. Çünkü bir fizyoterapist anatomiyi, kinezyolojiyi, biyomekaniği, fizyolojiyi ve ilgili bölüm derslerini kesinlikle çok iyi bilmelidir. Sıradan bir devlet yada vakıf üniversitesine yerleştiğinizde dersinize gelip size ders anlatacak hoca ya araştırma görevlisi ya tıp mezunu yada yüksek lisansını özel üniversitede parayla bitirmiş bir öğretim görevlisi olacaktır. Bu kişilerin size Hacettepe veya çapa gibi üniversitelerdeki prof yada doç hocalar gibi anatomi, fizyoloji, kinezyoloji, biyomekanik vs. anlatmasını beklemeyin. Heryer kasların kemiklerin ismini bilmeyen fizyoterapistler ile dolup taşıyor. Muhtemelen birçoğunuz hatta yüzde 95iniz mezun olduğunda kas kemik sinir isimlerini bilmeyeceksiniz. Çünkü çok basit bir egitim alacaksınız. Sizi derslerde bırakıp o bilgiyi öğrenene kadar geçirmeyen hocalarınız olmayacak. Bu hocalar sadece 3-5 üniversitede var. Bu üniversiteler dışında okuyacak arkadaşlara tavsiyem şu olur. Sınavlardan geçseniz bile herşeye çalışın ve öğrenin. Sınavları geçmeniz yeterli olduğunuz anlamına gelmiyor. Bunun acısını mezun olunca çekersiniz. Kaliteli bir fizyoterapist olmadığıniz için 3 bin tl altına yıllarca çalışırsınız.
Yorumunuz

Resim linki(İsteğe bağlıdır.Herhangi bir resim yükleme platforuma yükleyip linki buraya yapıştırabilirsiniz.)