fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimlerinin fizyoterapistleri kıskanması gerçeği - Üniversite Sözlük Platformu

Fizik tedaviye ihtiyacı olan hastaların tanı, tedavi programları ve tedavi programlarının uygulanması dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde sadece fizyoterapistler tarafından yapılır. Ama ülkemizde "fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimliği" diye bir kavram vardır. Bu hekimler tıp fakültesi mezunu olup bu alanda herhangi bir pratik eğitimi almadan 3-5 ilaç ismi ve 2-3 geleneksel tamamlayıcı alternatif tıp yöntemi öğrenerek ihtisas yaparlar. Hastayı tanımazlar dokunmazlar ihtiyaçlarını bilmezler. Sadece eğitim hayatlarında öğrendikleri teorik bilgileri ve sistemdeki paket programları 3 dakika içinde hastaya yazıp hastayı fizyoterapiste yönlendirirler. Tabi hastayı aylarca tedaviye fizyoterapist alır. Hasta fizyoterapisti tanır. Fizyoterapistinin emeklerini her ortamda dile getirir. Bundan fizik tedavi hekimleri rahatsızlık duyar. Çünkü kendileri de ilaç yazmak dışında başka bir işlevlerinin olmadığının farkındadırlar. Bu sebepten her zaman fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimleri fizyoterapistleri kıskanır.

Benim de anlamakta güçlük çektiğim kısım. İlaç yazma yetkisi gerçekten ilahlık seviyesi gibi bir şey sanırım. E tabi kimse mesleğini kaybetmek istemiyor. Fizik tedavi hekimliği de TUS ta seçilecek en rahat bölümlerden biri. Şimdi diyecekler "o kadar puan almış istediği yeri seçer, rahat olup olmamasından sanane" diye gider bu tartışma. Birde doktor lobisini aşmak zor :))

Özet geçer misin insan okuyacak bunu

Fizyoterapist arkadaşların bu sıkıntıları için ne tür mücadele verdiklerini merak ettiğim başlık. En son yanlış hatırlamıyorsam bir dernek kuruluyordu(Yıl mı oldu ne)

Dernek ile bir yere varilamayacagı anlaşılınca şimdide meslek odası açma derdine düştüler.
Yorumunuz

Resim linki(İsteğe bağlıdır.Herhangi bir resim yükleme platforuma yükleyip linki buraya yapıştırabilirsiniz.)